Swan Lake
en/tr
         

Selimiye

Marmaristen sonra Turgut köyünün yeşillik denizinin bitmesi ile birlikte Selimiyenin kristal lacivert güzelliği ile karşılaşır, şaşırır ve hayran kalırsınız. Dağlar birden koyu orman dokusunu yitirip tipik akdeniz-ege makiliklerine dönüşür. Bunlara Badem ve Zeytin ağaçları eklenir. Ardından Selimiye köyü, tablo gibi yamaçlardan kıyıya doğru serpilmiş evleri ile sizi selamlamaya başlar.

Arazi yapısının dik yamaçlardan oluşması, diğer köylere göre suyunun daha kısıtlı oluşu insanları denize dönük yaşamaya zorlamıştır. Selimiyede genelde Türkmen Yörük kültürü hakim olsada Girit kökenli Türklerin yerleştiği bir köydür.

Selimiye koyu Marmaris-Bodrum arasında kalan en önemli Mavi Yolculuk duraklarından birisi. Kıyı bölümü yeşillikler içerisinde , deniz suyu çok temiz ve durgun, ancak kıyıda kumsal alan yok. En yakın kumsal plaj köy merkezinden 2 km uzaklıktaki Sığliman. Selimiye koyu hem doğal liman hemde doğal havuz biçiminde. Volkanik yapıya sahip bölgede deniz derinliği sahilden 15 m açılınca 30-40 metreye ulaşıyor.

 Köyü çevreleyen Badem ağaçları Ocak sonu ve Şubat ayı başlarında bembeyaz çiçeğe bürünüyor ve kar yağmış gibi bir görüntü ortaya çıkarıyor. Havasındaki oksijenin bolluğu nedeniyle köyde 100 yaşını aşan çok sayıda kişi yaşıyor.

Köyün çevresinde 3 kale kalıntısı bulunuyor. Biri Selimiyenin en yüksek tepesinde, diğeri Sarıkaya tepesinde, üçüncüsü ise Kızılköy mahallesinde. Kıyıdan 100 m açıkta teknelere yol göstermek için inşa edilmiş gözetleme burcu deniz feneri, manastır ve tiyatro görülmeye değer kalıntılar. Bölgedeki batıklardan çıkartılan kalıntılar ise Bodrum sualtı müzesinde sergileniyor.
Selimiye köyü, bugün Turgut köyü sınırları içinde kalan MÖ 600 yıllarında kurulmuş Hydas yerleşimine yakın bir noktada olduğundan, önce Hidas, daha sonra Bizans döneminde ise Losta olarak anılmış. 1391 yılında Osmanlı topraklarına katılmış. Cumhuriyetin ilanından sonra ulaşım kolaylaşmış ve köy bugünki yerleşim yerine kaymış.

Bugünki nüfusu 1.400 kişi civarında. Ana geçim kaynağı Turizm, hayvancılık, balıkçılık ve arıcılıktır.  Yörede hakim bitki türleri maki, meşe, zeytin, çınar, palamut, badem, defne, adaçayı, kekik ve hayıttır.

Kaynak: Marmaris Turizm Birliği


   
   
 

Copyright © Swan Lake | 2013 All rights reserved.
webmaris